UNIFORM POLICY

Nasha Shkola requires uniforms for every day and formal occasions.

The uniform code was established to break down socioeconomic barriers between students, promote unity and pride in one’s self and one’s classmates, enhance security, and strengthen the overall image of Nasha Shkola Charter School. A student’s appearance may not draw undue attention to him or herself to disrupt the operations on the school.

The NS uniform is worn by all students in grades K-8. There are several pant selections, styles of skirts and shirts that is described in greater detailed in two attachments.

Please maintain uniform clothing in a presentable manner. Students must wear correctly sized clothing. Shirts need to be tucked in at all times. Shorts must be at the knee. Skirts must be no shorter than the top of the kneecap. Navy-blue or red sweaters and sweatshirts can be worn with the uniform.

The following is the policy on accessories: Skirts may be worn with navy, black or white tights/leggings or knee highs. Regular socks can be any color. Offensive, obscene or potentially harmful accessories are not allowed.

The following items are NOT ALLOWED to wear at school:

• Skinny pants, jeans or leggings. (Leggings are acceptable with the skirts only).
  • Tight, tank or low-cut tops.
  • All hats, caps, scarves, hoods.
  • Open toe or flip-flop shoes, clogs, slippers.

Out of uniform days or “theme” days are periodically scheduled throughout the year for a variety of special events.

Please find two attachments with uniform information:

1. The first file lists all uniform choices that are approved for boys and girls to wear every day at school.  You can choose any dress, shirt, skirt, pants, etc from this approved list. These items can be purchased at any store (Lands’ End, Burlington
    Coat Factory, Gymboree, Target, etc.) Please note that your child can not wear everyday uniform for formal dress occasions.
  2. ​The second file is called REQUIRED SCHOOL UNIFORM FOR FORMAL DRESS OCCASIONS. This file lists an approved uniform for formal dress occasions, such as school meetings, field trips, and special occasions such as “Bell Ringing Ceremony.” For girls, you are required to buy only one formal dress occasion skirt: navy blue or
    plaid.

Please note that your kids can wear formal dress uniform as an everyday uniform to school as well.

НАША ШКОЛА: ШКОЛЬНАЯ ФОРМА

Соблюдение кода школьной формы позволяет школе устранить социо-экономический барьер между учащимися, поддерживать единство и уважение собственного достоинства и достоинства других, обеспечить безопасность и укрепить общий имидж школы. Внешний вид студента не должен привлекать нежелательного внимания к
себе, таким образом нарушая заведенный порядок в школе.

Ношение школьной формы является обязательным и распространяется на всех учащихся школы, с подготовительного по 8ой классы. В приложениях Вам предлагается несколько вариантов брюк, юбок, рубашек/блузок.

Школьная форма должна содержаться в аккуратном виде. Подобрана по размеру. Рубашки заправлены в брюки. Шорты до колена. Юбки до колена. Кофты и свитера должны быть однотонного темно-синего или красного цвета, без графики.

Аксессуары: юбки можно одевать в колготами, леггинсами или гольфами синего, черного или белого цвета. Носки мокут быть любого цвета. Визуально оскорбительные и неприличные аксессуары строго запрещаются.

Ношение следующей одежды в школе СТРОГО ЗАПРЕЩАЕТСЯ:
Брюки в обтяжку, джинсы и леггинсы.
Топы в обтяжку или с низким вырезом.
Кепки, шапки, капюшоны, шарфы.
Шлепанцы и открытые сандали, тапочки.

Дни без формы или тематические дни будут организованы в течение года.

Школьная форма разделена на две группы – повседневная и праздничная форма.

Для занятий в спортзале рекомендуется имть в кабинке пару крссовок.

Более подробную информацию о форме и фотографии образцы Вы найдете в
файлах-приложениях.

1. 1. В первом файле дается одобренный школой полный список повседневной
школьной формы на выбор.    Вы можете выбрать любую  (на Ваш вкус,
бюджет и усмотрение) комбинацию рубашек, сарафанов, платьев, юбок, брюк и
т.д.   Форму можно приобрести в любых магазинах , продающих школьную
форму: Lands’ End, Burlington Coat Factory, Gymboree, Target, etc.
Повседневную форму нельзя одевать вместо праздничной.
2. ​Второй файл содержит информацию о форме одежды в праздники и особые
поводы (например, первый день школы, концерты, выезды) Девочкам будет
необходима только одна юбка – темно-синяя или в клетку.

Парадную форму можно также носить в качестве повседневной (при Вашем желании).

В этом файле также содержится информация об обуви, носках, колготах и т.д.

Uniform Information

Download the documents below for uniform options and ordering instructions.

About Us

Exterior photo pf Nasha Shkola facilities.

Nasha Shkola — Russian for Our School — is an academically rigorous K-8 charter school, providing a highly-structured learning environment for students interested in Russian language and culture.

Please leave this field empty.

School Info

Nasha Shkola