NASHA SHKOLA UNIFORM POLICY

Nasha Shkola requires uniforms for every day and formal occasions.

New this year: students in grades 4-8 will change into sports uniform for PhyEd classes.  Sports uniform will include a pair of tennis shoes (they will stay at school), sport shorts and a tee-shirt.

Please find two attachments with uniform information:

1. The first file lists all uniform choices that are approved for boys and girls to wear every day at school.  You can choose any dress, shirt, skirt, pants, etc from this approved list. These items can be purchased at any store (Lands’ End, Burlington Coat Factory, Gymboree, Target, etc.) Please note that your child can not wear everyday uniform for formal dress occasions.
  2. ​The second file is called REQUIRED SCHOOL UNIFORM FOR FORMAL DRESS OCCASIONS. This file lists an approved uniform for formal dress occasions, such as school meetings, field trips, and special occasions such as "Bell Ringing Ceremony." For girls, you are required to buy only one formal dress occasion skirt: navy blue or plaid.

Please note that your kids can wear formal dress uniform as an everyday uniform to school as well.

This file will also give you a guidance regarding approved shoes, socks, tights, etc.

НАША ШКОЛА: ШКОЛЬНАЯ ФОРМА

В Нашей Школе ношение школьной формы является обязательным.

Школьная форма разделена на две группы – повседневная и праздничная форма.

Нововведение:  спортивная форма для уроков физкультуры для учащихся 4-8 классов.  Спортивная форма включает кроссовки (их следует оставить в школе), спортивные шорты и футболку.

Более подробную информацию о форме и фотографии образцы Вы найдете в файлах-приложениях.

1. 1. В первом файле дается одобренный школой полный список повседневной школьной формы на выбор.    Вы можете выбрать любую  (на Ваш вкус, бюджет и усмотрение) комбинацию рубашек, сарафанов, платьев, юбок, брюк и т.д.   Форму можно приобрести в любых магазинах , продающих школьную форму: Lands’ End, Burlington Coat Factory, Gymboree, Target, etc. Повседневную форму нельзя одевать вместо праздничной.
  2. ​Второй файл содержит информацию о форме одежды в праздники и особые поводы (например, первый день школы, концерты, выезды) Девочкам будет необходима только одна юбка – темно-синяя или в клетку.

Парадную форму можно также носить в качестве повседневной (при Вашем желании).

В этом файле также содержится информация об обуви, носках, колготах и т.д.

Uniform Information - General

Uniform Information - Dress